Pedagogové Základní školy Plešivec v rámci programu Comenius navštívili italské město San Gimignano, kde sdíleli své zkušenosti s tamními kolegy a také s učiteli z německého Meersburgu.
Obě města jsou partnerskými městy Českého Krumlova a plešivecké základní škole se podařilo získat grant na trojstranný projekt. V listopadu se do San Gimignana vydalo vedení školy a dalších pět pedagogických pracovníků. Jednacím jazykem byla angličtina.
Učitelé se seznámili s prostředím nejen základní školy v San Gimignanu, která je velikostí srovnatelná s naší školou, ale podívali se také do menší školy v San Ulignanu, již tvoří pouze mateřská a národní škola. Tam nahlédli do hodiny přírodovědy, v níž se žáčci názorně seznamovali s principem hoření. V účasti na hodinách pokračovali také na druhém stupni v San Gimignanu. Při hodině hudební výchovy, pro kterou zvolila téma Smetanovy Vltavy, využila vyučující svých českých kolegů k předvedení tradiční polky, což se u dětí setkalo s velkým ohlasem.
Na společném workshopu si italští, čeští a němečtí pedagogové vzájemně představili své školské systémy, vyměnili si zkušenosti s různými formami výuky a projekty, ale také například s řešením kázeňských prohřešků žáků, které, jak se ukázalo, jsou ve všech třech zemích stejné. Také se dohodli na vytvoření webových stránek, kde budou sdílet projekty svých žáků.
V rámci doprovodného programu si učitelé prohlédli město a navštívili rodinnou ekofarmu Poggio Alloro, kterou pro její obrovský didaktický potenciál nazývají také „Fattoria didactica".
Projekt bude pokračovat návštěvou školy v Meersburgu na jaře a na podzim programem v Českém Krumlově.
Výsledkem cesty jsou nejen nově nabyté zkušenosti se zahraničním školstvím, ale také příjemné zjištění, že naše škola obstojí v porovnání s ostatními školami Evropské unie více než dobře, a to jak po stránce vybavenosti, tak po stránce jazykové úrovně učitelů.